Povídání o motivaci

O motivaci by se dala napsat celá kniha. Tento článek pojednává o motivování psa u začínajících kurzistů a chyb, kterých se nejčastěji dopouští.

Teorie je velmi prostá: „Pokud pes předvede požadované chování, dostane odměnu.“ Ovšem to co považujeme za odměnu my, nemusí za odměnu považovat náš pes. Musíme si uvědomit, že pes přichází na neznámé místo plné různých pachů, zvuků, lidí a psů. Pes se v tomto prostředí může chovat naprosto bezproblémově (v tom případě můžeme začít psa okamžitě trénovat), může mít strach, anebo může být excitovaný.

1. Bezproblémový pes

Co je to bezproblémový pes? Pes, který se chová jako pes anebo pes, který se chová podle našich představ? Nespíše dáme přednost druhému případu. To znamená, že nebude agresivní, zbytečně uštěkaný, vše očichávat, bude se nám věnovat, spolupracovat s námi a nebude se příliš zajímat o své okolí. Jeho motivací bude hra a jídlo, které mu poskytneme pouze my. Pokud se váš pes narodil přesně s takovými vlastnostmi, gratuluji, jste jeden z tisíce! Všech zbylých 999 psů se tomuto chování musí naučit! Čili pes, který je připraven na trénink, se v podstatě jako pes nechová, ale ovládá své pudy a impulzy. Je tzv. „pod kontrolou“.

2. Bázlivý pes

Bázlivý pes se může projevovat různě, například zdánlivým nezájmem o trénink (odměny), agresí, nadměrným čenicháním, atd. Strach může být vrozený anebo získaný. Kupříkladu pes nemá kladné zkušenosti s tréninkem, nikdy v životě nebyl úspěšný, bojí se cizích lidí, cítí se být pod psychickým tlakem…

V tomto případě je nemožné začít psa trénovat. Nejprve musíme docílit, aby se cítil být v pohodě, nebo aby ovládl svůj strach do té míry, že je schopen přemýšlet. V tomto okamžiku začíná naše práce s motivací. Odměna musí mít tak velikou hodnotu, že dokáže přebít pocit strachu. Nejčastěji se stává následující. Majitel nabízí psovi jídlo, které pes buď odmítá, nebo sní velmi neochotně, popřípadě „jen tak aby se neřeklo“. Většinou slýcháváme větu „ale doma to chce“. A to je přesně ono. Pes není doma, ale nachází se v pro něj stresujícím prostředí. Zkrátka piškoty, průmyslově vyráběné odměny a granule jsou z 90% případů velmi nedostatečnou odměnou, pro kterou psovi nestojí za to se snažit. Proto zapomeňte na piškoty a předsevzetí, že nikdy nedostane nic jiného než granule a motivujte svého psa extra pamlsky, které jindy nemá šanci získat: maso, sýr, uzeniny, těstoviny, vařené (sušené) vnitřnosti…

Tento druh odměny slouží pro „nastartování psa“, časem díky přenášení hodnot se můžete vrátit k slabším odměnám (Ale to by bylo na další článek, ne-li knihu).

3. Excitovaný pes

Je pes velmi vzrušivý a nabuzený svým okolím, popřípadě činností do té míry, že je neschopen se ovládat. Velmi zjednodušeně se pes tak moc dožaduje odměny, že není schopen se soustředit a podat požadovaný výkon. Pokud je onou odměnou impulz z okolí (například jiný pes), musíme mít tak silnou odměnu, aby její hodnota byla vyšší než hodnota cizího psa. Čili opět s granulí u

většiny psů velkou parádu nenaděláme. Musíme zvýšit hodnotu našich odměn. Na druhou stranu, pokud je pes tak natěšený z odměny, kterou mu poskytneme my, musíme její hodnotu snížit. Každý určitě známe tento případ ze svého vlastního života. Například chceme uspět v testu tak moc, až jej celý zkazíme. Nebo chceme někomu předvést nějakou dovednost, o kterou se snažíme tolik, že ji celou pokazíme. Jedná se o přemotivovanost.

Závěrem

Psa lze motivovat nekonečně mnoha věcmi. Fantazii se meze nekladou. (Obzvláště psí fantazii). Již jsem zažila psy, kteří byli motivování igelitovými střapci, různými hračkami, plácačkou na mouchy, mandarinkami z plechovky, ponožkami, laserovým ukazovátkem, duší z kola, kočičími hračkami, PET lahvemi, cákáním vody, listím, mrkví… Co pes to originál a je na nás, jejich trenérech, abychom tyto jejich záliby objevili a uměli je využít ve svůj prospěch. Na závěr bych ráda dodala, že 90% kurzistů přijde na trénink s nedostatečnými pamlsky (a velmi nedostatečným množstvím). Pro zjednodušení naší práce, vaší a hlavně práce psa, prosíme, zkuste experimentovat a připravit si větší množství výjimečně chutné odměny. Vaší odměnou bude spolupracující, pohodový psí kamarád!